>

Mocne wsparciew trudnych chwilach

Dostałaś pozew o rozwód i nie wiesz co zrobić?

Po pierwsze – postaraj się zachować spokój i myśleć racjonalnie
Po drugie – jeszcze raz bardzo dokładnie przeczytaj pozew. 
Po trzecie – przygotuj się do rozprawy analizując przedstawione argumenty
i ustalając swoje odpowiedzi.

Zwróć uwagę na:

Przyczyny rozkładu pożycia / rozwodu

Z pewnością Twój mąż wskazał w pozwie, jakie są przyczyny rozpadu waszego małżeństwa. 

Zastanów się, czy wskazane przyczyny są prawdziwe. Jeśli nie są, przygotuj - najlepiej na piśmie - swoją listę przyczyn rozpadu waszego związku i złóż ją w sądzie w trakcie rozprawy. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, najlepiej najlepiej skontaktuj się ​z adwokatem lub radcą prawnym.

 

Propozycję dotyczącą podziału majątku

Jeśli pozew zawiera także wniosek o podział majątku wspólnego, powinieneś się do niego ustosunkować. W zasadzie wasze udziały w tym majątku są równe, choć istnieje możliwość wykazania, że jest inaczej. Zastanów się, czy propozycja małżonki jest sprawiedliwa i czy jesteś w stanie ją zaakceptować. Jeśli nie, przedstaw swoją propozycję podziału. 

Warto poświęcić czas na gruntowne przemyślenie tej propozycji. Jeśli sądzisz, że możesz mieć problem z samodzielnym przygotowaniem w tym zakresie możesz skorzystać z pomocy adwokata albo radcy prawnego.

 

Kwestię władzy rodzicielskiej i opieki nad dziećmi

Jeśli chcesz mieć realny wpływ na życie swojego dziecka, powinnaś móc decydować co najmniej w najważniejszych jego sprawach życiowych jak leczenie, edukacja czy miejsce stałego pobytu.

Zobacz jakie są wnioski Twojego męża w tym zakresie. Ustosunkuj się do nich i zajmij własne stanowisko. Pomóc Ci w tym może osoba, która ma doświadczenie w prowadzeniu postępowań rozwodowych - najlepiej adwokat albo radca prawny.

 

 

Wnioski związane z obowiązkiem alimentacyjnym

Jeśli macie wspólne dzieci, w pozwie z pewnością znajdzie się żądanie zasądzenia alimentów na rzecz dziecka. W określonych sytuacjach mąż może domagać się od Ciebie alimentów także na swoją rzecz.

Sprawdź jakie są żądania męża w przedmiocie alimentów. Czy żądane kwoty nie zostały zawyżone? Jak się mają żądania męża do Twoich zarobków? Jeśli nie jesteś pewna, czy te żądania są uzasadnione możesz skontaktować się z adwokatem albo radcą prawnym.

 

Wniosek o orzeczenie rozwodu ze wskazaniem Ciebie jako winnego

Zwróć szczególną uwagę na to, czy nie zostałaś wskazana jako małżonek wyłącznie winny za rozkład małżeństwa. Jeśli tak, zastanów się ile jest w tym racji. Przemyśl, jak odeprzeć zarzuty.

Zastanów się, czy tylko Ty byłaś winna i ile jest winy Twojego małżonka w rozpadzie małżeństwa. Może zdarzyć się, że nie trudno będzie tobie obiektywnie spojrzeć na tę sytuację. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy osoby, która ma doświadczenie w sprawach rozwodowych - najlepiej adwokata albo radcy prawnego.

Pełnomocnika Twojego męża

Jeśli Twój mąż jest reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonego profesjonalisty. Ciężko będzie Ci samej prowadzić sprawę mając po drugiej stronie prawnika znającego przepisy, a naprawienie popełnionych błędów nie będzie później możliwe.

Dowiedz się ile masz czasu i co jeszcze możesz zrobić