>

Mocne wsparciew trudnych chwilach

Rozwód a alimenty dla małżonka. W jakich przypadkach należy się takie wsparcie?

Rozwód a alimenty dla małżonka. W jakich przypadkach należy się takie wsparcie?

Przez ostatnie lata utarło się przekonanie, że krąg osób uprawnionych do alimentów ogranicza się wyłącznie do niepełnoletnich dzieci. Tymczasem takie wsparcie finansowe może dotyczyć także jednego ze współmałżonków! W doktrynie prawa to absolutna norma, o której zdecydowana większość osób nawet nie słyszała. Jakie okoliczności muszą zajść, aby móc ubiegać się o alimenty? Sprawdź szczegóły w przygotowanym dla Ciebie poradniku naszej kancelarii.

 

Kwestię przyznania alimentów dla współmałżonka reguluje polskie prawo!

 

Uzyskanie comiesięcznego wsparcia finansowego w postaci alimentów od współmałżonka. Brzmi niezwykle atrakcyjnie, prawda? Jako doświadczony i renomowany adwokat rodzinny muszę być jednak z Tobą szczerzy. Standardy przyznawania tego typu świadczeń są mocno restrykcyjne. Sąd może zasądzić alimenty dla współmałżonka w dwóch sytuacjach.

 

Alimenty dla współmałżonka, który znajduje się w niedostatku.

 

Rozwiedzony małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pozycia i który znajduje się w niedostatku, może domagać się od drugiego małżonka rozwiedzionego alimentów adekwatnych do jego potrzeb i do możliwości drugiego małżonka. Ważna pozostaje też kwestia statusu majątkowego strony ubiegającej się o wsparcie comiesięcznymi alimentami. Przed sądem należy udowodnić życie w niedostatku. Co ciekawe, zgodnie z treścią art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o takie świadczenie można starać się nie tylko podczas rozprawy rozwodowej, ale również w osobnym postępowaniu. Taki obowiązek alimentacyjny wygasa w przypadku zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka uprawnionego do alimentów albo z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu.

 

Alimenty od małżonka wyłącznie winnego za rozkład pożycia

 

Jeżeli Twój współmałżonek został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a rozwód spowodował istotne pogorszenie się Twojej sytuacji materialnej, sąd na Twoje żądanie może orzec, że małżonek wyłącznie winny będzie płacił na Twoją rzecz alimenty adekwatne do Twych usprawiedliwionych potrzeb, niezależnie od tego czy znajdujesz się w niedostatku czy nie. W tym przypadku chodzi o swoiste wyrównanie stopy życiowej małżonka niewinnego do poziomu, na którym żył przed rozwodem. Taki obowiązek alimentacyjny wygasa w przypadku zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka uprawnionego do alimentów.

 

Interesuje Cię rozwód z orzeczeniem alimentów? Zapraszamy do naszej kancelarii

 

Tego chyba nie da się ukryć. Wywalczenie na drodze sądowej alimentów z całą pewnością nie jest bajecznie prostym zadaniem. Powołując się na nasze wieloletnie doświadczenie możemy również zaryzykować stwierdzenie, że samodzielne ubieganie się o specjalne świadczenia zazwyczaj będzie skazane na porażkę. Dlaczego? Rozwód z orzeczeniem sądu o alimentach dla współmałżonka wymaga bowiem posiadania minimalnej wiedzy na temat obowiązującego w Polsce prawa oraz wykazania przed sądem zaistnienia przesłanek do orzeczenia alimentów. Pomożemy Ci w tym. Skorzystaj z naszych konsultacji. Doskonale wiemy, jakie pismo najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Oferujemy także reprezentację w sądzie oraz przygotowanie stosownej argumentacji i materiału dowodowego, które nie pozostawią wątpliwości co do zasadności Twych żądań. Jeśli kwalifikujesz się do otrzymania alimentów od współmałżonka, razem z Kancelarią Adwokacką Jerzego Chojki zdobędziesz sprawiedliwą sumę świadczenia. Zapraszamy!